zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe<< | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >>

Dzień 1 13.07.2005 r. [środa]
trasa: PŁOCK RADZIWIE - Ciechomice - Grabina - Matyldów - KOSZELÓWKA.
km: 17

Współrzędne geograficzne bazy noclegowej KOSZELÓWKA:
N = 52°12'32,7'' = 52,20908° = 490028 m
E = 22°58'52'' = 22,98113° = 771896 m

zwiedzane na trasie dnia 1
- galeria malarza Alojzego Balcerzaka w Koszelówce.


Śniadanie .... Na trasę wyruszyliśmy z terenu stadionu "Stoczniowca Płock" w lewobrzeżnej dzielnicy Płocka - Radziwie po godzinie 9-ej. Udajemy się czarnym szlakiem MZ-5052-s Płock - Gąbin. Pogodnie. Mijamy zabudowania przemysłowe Płocka. W oddali podziwiamy zabudowania rafinerii w Płocku. Ulicą Dobrzykowską opuszczamy Radziwie. Na przykościelnym cmentarzu miejsce pamięci narodowej - groby żołnierzy poległych w 1920 roku i ponad 100 żołnierzy z 19. pułku piechoty, którzy zginęli w trakcie krwawych walk we wrześniu 1939 roku. Znajdziemy tu też grób współtwórcy pierwszego mostu pontonowego w Płocku - Jana Marka Rozy Lajourdie (1797-1881). Wijącą się ścieżką wśród łąk i pól uprawnych, a częściowo po starym nasypie kojowym z lat 1935-1938 podążamy dalej w kierunku Ciechomic.

W Ciechomicach warto obejrzeć zabytkowy dworek z pierwszej połowy XIX wieku. Jest to murowany parterowy dworek typowy dla szlacheckiego budownictwa tego okresu. Obecnie znajduje się w nim szkoła podstawowa, ale pozostało kilka oryginalnych elementów wyposażenia, np. secesyjny piec. Dworek z zabytkowym parkiem i zabudowaniami towarzyszącymi należał kiedyś do rodziny Ciechowskich. Oprócz dworku w Ciechomicach są też pozostałości po jednym z najstarszych polskich zakładów piwowarskich, które powstały już w końcu XVII wieku. Zbudowany w drugiej połowie XIX wieku browar jakieś cztery lata temu rozebrano, pozostawiając tylko część magazynów i piwnic.

Z Ciechomic kierujemy się na południe w kierunku wsi Grabina, ku wschodniemu brzegowi jez. Górskiego i do jez. Ciechomickiego. Ta niewielka wieś położona nad jeziorem Górskim szczyci się znajdującymi się tam trzema pomnikami przyrody. Według podania pod nimi odpoczywać miał król Jan III Sobieski, stąd nazwa Dęby Sobieskiego. Z nad jez. Ciechomickiego wędrujemy w kierunku południowym do skrzyżowania Zaździerz - Wincentów - Koszelówka. Potem mijamy wieś Matyldów w której skręcamy na zielony szlak biegnący z Włocławka do Gąbina. Idąc nim pomiędzy uroczymi zagajnikami sosnowymi i olchowymi, dochodzimy do Matyldowa, cały czas trzymając się brzegu Jeziora Zdworskiego.

Mijamy szereg ośrodków wypoczynkowych, a potem schodzimy na piaszczystą plażę Jeziora Zdworskiego. Jezioro zajmuje 355 hektarów, ma średnią głębokość 2,1 metra i jest największym jeziorem pojezierza gostynińskiego. Nie jest to jezioro najczystsze, ale chętnie odwiedzane. Naszą bazą jest jeden ze strzeżonych i objęty monitoringiem kamer ośrodek. Wieczorkiem odwiedzamy znajdującą się w drewnianej chacie galerie malarza Alojzego Balcerzaka.

Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2018-09-23
Rajd na raty „Śladami niepodległości” - 7. Bitwa o Kępę Oksywską
Gdynia Oksywie – Babie Doły – Mechelinki – Rewa ~ 16 km

Wycieczka piesza Wycieczka inna / towarzyska
2018-09-30
XLIII Marsz Długodystansowy Żółtym Szlakiem z KTP ,,Bąbelki" Wyrypa
Gdańsk Główny (PKS) - Cygańska Góra - Sobótka - Gaj Gutenberga - Brętowo - Matemblewo - Złota Karczma - Dolina Bobrów - Wzniesienie Marii - Owczarnia - Gołębiewo (głaz, wspólne ognisko) - Źródło Marii - Kacze Buki - Góra Donas - cmentarz witomiński - Gdynia Główna (PKP) oraz trasa w kierunku przeciw ~ 46 km

Wycieczka rowerowa Wycieczka inna / towarzyska
2018-09-30
XVI Rowerypa
Gdańsk - Straszyn - Otomin - Gołębiewo - Gdynia Chylonia - Witomino - Kolibki - Sopot - Gdańsk ~ 100 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki