zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe



<< | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >>

Dzień 5 17.07.2005 r. [niedziela]
trasa: SOCZEWKA - Krzywy Kołek - Klusek Biały - Lucień - rezerwat przyrody "Komory" - MIAŁKÓWEK.
km: 30

Współrzędne geograficzne bazy noclegowej SOCZEWKA:
N = 52°32'43,1'' = 52,54532° = 520100 m
E = 19°34'19'' = 19,57196° = 538775 m


Dzisiaj niedziela... Poranne śniadanie. Po wczorajszej odprawie wiemy że mamy dzisiaj trasę podzieloną na dwa odcinki szlak niebieski i zielony. Cała zabawa polega na znalezieniu zniszczonego mostu w miejscu zwanym Krzywy Kołek. Się zobaczy...

Idziemy lasem sosnowo - brzozowym ścieżką wzdłuż brzegu jeziora. Musimy zachować tu ostrożność, bo brzegi są dość strome i chwila nieuwagi może zaowocować nieplanowaną kąpielą. Jezioro Soczewka jest sztucznym zbiornikiem wody powstałym w wyniku spiętrzenia Skrwy lewej dla potrzeb papierni w Soczewce, która powstała w 1823 roku. Jezioro ma długość 1840 m. i szerokość 280 m. i jest chętnie odwiedzane przez płocczan i okolicznych mieszkańców

Po prawej stronie towarzyszy nam malowniczy gąszcz tataraku, trzcin, skrzypów, łęgu i traw pośród którego leniwie płynie Skrwa. Po lewej mieszany las w którym spotkamy sosny, dęby, brzozy, lipy, świerki, modrzewie, jawory, jesiony i olchy.

Rzeka zarośnięta tu jest przez tatarak, zacieniona przez gęstą szatę roślinną porastającą brzegi. Krajobraz sprawia wrażenie dzikości, na szlaku musimy przedzierać się przez kępy roślinności, powalone pnie drzew i wystające korzenie. W dodatku może nas czekać ciężka przeprawa z żarłocznymi komarami. Wąską ścieżka dochodzimy do niedużej leśnej polany, gdzie możemy odpocząć. Docieramy do Krzywego Kołka. Dobrze oznaczony przez znakarzy objazd. Zmiana szlaku z niebieskiego na zielony.

Trasa już nie jest taka malownicza jak wcześniej. Dochodzimy do wsi Klusek Biały znowu przekraczamy Skrwę i wchodzimy z lasu. Po lewej stronie dostrzegamy Jezioro Białe - najgłębsze spośród jezior pojezierza gostynińskiego. Jego średnia głębokość to prawie 10 metrów. Jest też jednym z największych i najczystszych jezior tego rejonu. Wysokie brzegi jeziora zapewniają wiele atrakcyjnych punktów widokowych. A w samym jeziorze rośnie wiele rzadkich roślin - wolffia bezkorzeniowa, pływacze, włosieniczniki, grzybienie, jezięrze.

Docieramy do miejscowości Lucień. Krzyżują się tu szlaki zielony i niebieski. Tym razem będziemy podążać szlakiem zielonym, wzdłuż Jeziora Lucieńskiego. Zanim ruszymy z Lucienia, podziwiamy zabytkowy neoklasycystyczny pałac wzniesiony w XVIII w. i gruntownie przebudowany w drugiej połowie XIX wieku. W parku pałacowym znajdziemy dwa pomniki przyrody - dąb o wysokości ok. 25 m i niewiele niższy buk. Naszą uwagę przykuwa kościół z 1980 roku wykonany z modrzewiowej klepki giętej.

Z Lucienia szlak skręca w lewo, w stronę Miałkówka. Zaraz za mostkiem na Skrwie lewej rosną po prawej stronie trzy pomnikowe dęby o obwodzie 290-428 cm. Wkrótce opuszczamy asfaltową szosę i wchodzimy do okazałego lasu mieszanego z dębem, grabem, klonem, brzozą, lipą, akacją, jarzębem, wiązem, sosną i świerkiem. Wkrótce wchodzimy na teren rezerwatu przyrody Komory.

Leśną ścieżką dojdziemy do Jeziora Lucieńskiego. Jest to jezioro rynnowe, polodowcowe. Zawiera aż 17 milionów metrów sześc. wody. Jest trzecim co do wielkości (203 hektary), a drugim co do głębokości (średnia 8,4 m, maksymalna 20 m) jeziorem w byłym woj. płockim. Cieszy się też sporą popularnością turystów i wczasowiczów mimo nie najczystszej wody.

Szlak prowadzi nas do kolejnego pomnika przyrody - dębu "Jan" o obwodzie ponad pięciu metrów. Niedaleko za nim szlak oddala się od jeziora i opuszcza rezerwat Komory. Po dojściu do szosy skręcamy w prawo. Dochodząc do Miałkówka, mijamy po prawej stronie plażę i ośrodki wypoczynkowe.

Na jednym z nich mamy właśnie ulokowaną naszą bazę noclegową. Absolutnym hitem są kupony na prysznic!!! i to jeszcze można było na nich nieźle zarobić. Oczywiście niektórym trudno było się domyśleć że po drugiej stronie drogi znajduje się jezioro Lubieńskie z rewelacyjnym pomostem. Korzystamy nie tylko ze słonecznej kąpieli ale i wodnej. Tłoczny ośrodek, totalna komercja i wszystko nastawione na zysk. Ulubionym jedzeniem są gofry. Odprawa. Co okazuje się jutro dzień wolny. Jakoś inaczej próbuje zorganizować sobie ten czas. I co się okazuje Wojtek rzuca hasło: "Robimy wycieczkę nocną wokół jeziora". Dwa razy nie trzeba było powtarzać. Wychodzimy koło 220ej. Wracamy jakoś nad ranem. Po drodze mijamy ośrodek prezydenckiego wypoczynku. Atrakcji co nie miara. Noc gwiaździsta i do tego ciepło. Cóż nie ma to jak poranna kąpiel w jeziorze.

Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka rowerowa 2024-04-06
XX Rozpoczęcie Sezonu Rowerowego KTP ,,Bąbelki"
Gdańsk Kiełpinek - Rębiechowo - Pępowo - Żukowo - Kobysewo - Grzybno - Łapalice - Chmielno (nocleg) - Kosy - Kartuzy - Dzierżążno - Rezerwat Jar Raduni - Babi Dół - Przyjaźń - Sulmin - Otomin - Gdańsk Kiełpinek ~ 83 km

Wycieczka piesza 2024-04-20
Kaszubski Park Krajobrazowy
Kamienica Królewska-Szczelina Lechicka-Groty Mirachowskie-Diabelski Kamień-Strzepcz ~ 18 km

Wycieczka inna / towarzyska
2024-04-30
Wystawa fotograficzna
Gdańsk- Przymorze ~ 1 km

  

  



BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki