zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe



<< | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >>

Dzień 11 23.07.2005 r. [sobota]
trasa: NOWY DUNINÓW - przepłynięcie statkiem Wisły - Murzynów - Cierszewo - Biskupice - Maszewo - PŁOCK [PŁOCK RADZIWIE]
km: 26

Współrzędne geograficzne bazy noclegowej NOWY DUNINÓW:
N = 52°34'49,1'' = 52,58031° = 523943 m
E = 19°28'24,2'' = 19,4734° = 532068 m

zwiedzane na trasie dnia 11
* katedra,
* Muzeum Mazowieckie,
* katedra i klasztor mariawitów,
* zabytkowe kamieniczki,
* architektura miasta.


Z Nowego Duninowa parę minut po godzinie 9-ej wypływamy statkiem o wdzięcznej nazwie "Rusałka" przedostajemy się na drugą stronę Wisły. Oczywiście zostaje nas dosłownie garstka - reszta woli się delektować wiatrem we włosach płynąc do centrum Płocka.

Ruszamy leśną ścieżką przez Brudzeński Park Krajobrazowy. Mamy trochę mało czasu ponieważ między 11 a 14-ta przewidywane jest zwiedzanie miasta z przewodnikiem. My jednak spokojnie przed nami około 20-ścia parę kilometrów.

Poprzez wąwóz i dosyć strome ścieżki docieramy do rezerwatu przyrody Brwilno. Przy pomniku z okazji 50-lecia koła łowieckiego robimy dłuższy i ostatni na trasie postój. Przed nami Płock... Czekają na nas już przewodnicy miejscy i zaczynamy zwiedzać od samego centrum poczynając.

Płock to jedno z niewielu polskich miast królewskich - w latach 1079-1138 pełnił funkcję administracyjnej stolicy państwa. Obecnie znajdziemy tu wiele zabytkowych budowli.

Położona na Wzgórzu Tumskim katedra , należy do najstarszych budowli sakralnych w Polsce. Wzniósł ją biskup Aleksander z Malonne. Budowę rozpoczęto w 1130 r., a zakończono w 1144 r. Ostatnia przebudowa zakończyła się na początku XX w. Obecnie bazylika jest istną encyklopedią architektury; prezentuje elementy trzech stylów architektonicznych: romańskiego, gotyckiego i renesansowego. Wewnątrz jest bardzo wiele cennych zabytków, np. ołtarze z XVII w., i co chyba najważniejsze - w kaplicy królewskiej sarkofag władców Polski: Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego.

W katedrze warto spojrzeć w górę i popatrzeć na przepiękne malowidła ścienne oraz zwrócić uwagę na główne wejście. Monumentalne brązowe drzwi to znakomita kopia oryginalnych, pochodzących z XII w. Na 26 polach przedstawione są dzieje zbawienia, motywy maryjne i postacie fundatorów.

Muzeum Mazowieckie - jest jedną z najstarszych tego typu placówek w Polsce - powstało w 1821 r. Ma w zbiorach ok. 80 tys. eksponatów. Słynie w całej Europie z secesji: malarstwa, grafiki, plakatu, rzeźby i rzemiosła artystycznego z przełomu XIX i XX wieku. Można tu zobaczyć m.in., jak ubierali się i mieszkali mieszkańcy miast na przełomie stuleci. Do obejrzenia są też kolekcja sreber użytkowych wykonanych w znanych firmach warszawskich w XVIII-XX w., jeden z bogatszych w kraju zbiór numizmatów i medali oraz część poświecona powstaniom narodowym i drugiej wojnie światowej. Są też w stałej ekspozycji obiekty związane z historią i kulturą Płocka.

Zaledwie kilkanaście metrów od Muzeum Mazowieckiego - znajduje się muzeum diecezjalne. Brak czasu powoduje że nie zaglądamy do środka. W stałej ekspozycji są obiekty sztuki sakralnej od średniowiecza po współczesność: obrazy, rzeźby, średniowieczne rękopisy oraz sztuka ludowa. Jest też trzecia w Polsce kolekcja złożona ze 104 pasów kontuszowych. To tu można zobaczyć unikalny miecz z brązu należący do wojownika celtyckiego z VII/VI w. p.n.e.

Katedra i klasztor mariawitów. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że Płock jest stolicą mariawityzmu, który z Kościoła rzymskokatolickiego wyodrębnił się w 1906 r. Jego założycielką była siostra Feliksa Maria Franciszka Kozłowska, która w 1983 r. w Płocku otrzymała objawienie o Bożym miłosierdziu. W 1914 r. miała miejsce konsekracja katedry wybudowanej w neogotyckim stylu w otoczeniu pięknego parku.

Szkoda że brakuje nam czasu na ZOO. Ogólnie strasznie szybko i wiele informacji o mieście. Można tu wiele opisywać. Jesteśmy trochę zmęczenie "harpaganowym" tempem pokonania wcześniejszej trasy oraz zwiedzaniem miasta. Przez to ucieka nam "firmowy" Ikarus podstawiony przez organizatorów celem przewiezienia przez most do miejsca docelowego.

My jednak spacerujemy sobie jeszcze po mieście i dojeżdżamy komunikacją autobusową na stadion. Tutaj mnóstwo atrakcji w postaci konkursów, quizów, etc - czyli komercja turystyczna. Dla mnie i Leszka stres - komisja egzaminacyjna na Przodownika Turystyki Pieszej.

"Zuchy" - tak stwierdza Rychu, ponoć zdałem śpiewająco, Leszek także. Pytania bardzo szczegółowe z regulaminów a ogólne z regionu. Ostatnia odprawa, podsumowania, pakowanie się. Jutro wcześnie trzeba wstać... Powrót

Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka rowerowa 2024-04-06
XX Rozpoczęcie Sezonu Rowerowego KTP ,,Bąbelki"
Gdańsk Kiełpinek - Rębiechowo - Pępowo - Żukowo - Kobysewo - Grzybno - Łapalice - Chmielno (nocleg) - Kosy - Kartuzy - Dzierżążno - Rezerwat Jar Raduni - Babi Dół - Przyjaźń - Sulmin - Otomin - Gdańsk Kiełpinek ~ 83 km

Wycieczka piesza 2024-04-20
Kaszubski Park Krajobrazowy
Kamienica Królewska-Szczelina Lechicka-Groty Mirachowskie-Diabelski Kamień-Strzepcz ~ 18 km

Wycieczka inna / towarzyska
2024-04-30
Wystawa fotograficzna
Gdańsk- Przymorze ~ 1 km

  

  



BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki