zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweSzlaki regionu malborsko-kwidzyńskiego

-żółty szlak jantarowy etap II

O wycieczce: 29 sierpnia 2009 r., długość 25 km, liczba uczestników:7, temperatura 16-20, pogoda: słonecznie i pochmurnie prowadził: Darek Wenta
Trasa: Skowronki - Kąty Rybackie - rez. Kąty Rybackie - Sztutowo - Stegna - Jantar - Mikoszewo

Opis wycieczki

       Nowy cykl wycieczek po szlakach regionu malborsko-kwidzyńskiego ma ten minus, iż wędrujemy po mało uczęszczanych i mało znanych regionach województwa pomorskiego.
       Tak tez było i w sobotę. Wystartowaliśmy z miejscowości Susz, znajdującej się na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. Aby dojść do zielonego szlaku napoleońskiego musieliśmy pokonać las i przekroczyć rzekę Liwę - granicę dwóch województw. Wszystko byłoby w porządku gdyby nie to, że zarówno dostępne mapy jak i GPS wskazują na to, że idąc drogą leśną dotrzemy do szlaku. Jakież było nie tylko moje rozczarowanie gdy nad rzeką nie było mostu. Owszem w 1997 roku do wielkiej powodzi. Tak też w towarzystwie mnóstwa wygłodzonych komarzyc cofnęliśmy się do linii kolejowej, by po około 600 m dotrzeć do szlaku.
       Szlak na odcinku pomorskim ma około 11 km i prowadzi leśnymi drogami. Po około 13-ej docieramy do zabudowań Starego Kamienia - sanatorium, w którym funkcjonują może 3-4 oddziały, wygląda na strasznie zapuszczone i zdewastowane.
       Korzystając z nadmiaru czasu za namową koleżanki Iwony postanawiam pozwiedzać to mało znane nam prawie 9 tysięczne miasto.
       Jako pierwszą obieramy gotycką Bramę Kwidzyńską (XIV w.) wraz z przylegającymi do niej domami mieszkalnymi (XVIII, XIX w.) i fragmenty murów obronnych. Potem już po kolei - podziwiane z zewnątrz: XIV-wieczna katedra biskupa pomezańskiego, Kościół Polski z XV w. oraz pozostałości po Zamku Biskupów Pomezańskich z XIV w. – zachowany odcinek murów obronnych oraz plac zamkowy. Niestety nie możliwe jest zwiedzanie Wodociągów miejskich XVIII w. a na koniec zostawiliśmy sobie unikatową fontannę Rolanda (pocz. XX w.).
Daro

Migawki z trasy


Autorzy zdjęć: DW - Darek Wenta

wykonał: TDu     email:tdu@awf.gda.pl   


relacje ogladało już 1459 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka narciarska 2019-01-20
Narciarska niedziela
Okolice Wieżycy, Szwedzkiej Góry i Drozdowa ~ 14 km

Wycieczka piesza 2019-01-20
Leśne Wzniesienia – 1. Lasy Oliwskie
Osowa Obwodnica – lasy oliwskie – Oliwa ~ 15 km

Wycieczka inna / towarzyska
2019-01-23
Albańskie opowieści - spotkanie podróżnicze
Gdańsk-Przymorze ~ 1 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki