zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe3 etap 6-11-2005 nr.15
LIV
Rajd na Raty
''Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Pomorskiego''

Młyny Gminy Żukowo         etap - III

O wycieczce: data: 27.11.2005, długość trasy: 15km, uczestników: 46, temperatura:-1 - +2, pochmurno, chwilami lekka mżawka, prowadzący: Tomasz Dunkelmann (TDu)
Trasa: Bysewo - Lniska - Przyjaźń - Żukowo
Zabytki na trasie: młyn wodny na Strzelniczce koło Lnisk (1860r), młyn wodny na Radunii (XIIIw), most kamienny w Żukowie (1927r), młyn wodny na Słupinie (XVIw)
Na zdjęciu od lewej: tym razem też nie wymienie każdego uczestnika, było ich zbyt dużo, a kilku i tak na zdjęcie się nie stawiło.


Uczestnicy wycieczki
Aby powiększyć zdjęcie, kliknij na nim


Trasa wycieczki na mapie


Aby zobaczyć całą mapkę, kliknij na niej                              mapka za zgodą EKO-KAPIO

     Na rzeczce Strzelniczce (Strzelence), oprócz młyna w Borowcu, który uległ zniszczeniu podczas działań wojennych na wiosnę 1945 r., istnieje od dawna drugi młyn koło Lnisk, który szczęśliwie przetrwał wojnę. Znajduje się około 300 metrów na północ od szosy Żukowo-Gdańsk natomiast 1,5 km od Żukowa. Administracyjnie leży jednak w granicach miasta. Młyn na rzece Strzelniczce w Lniskach wybudowano po 1860 r. Stanowił on własność niemieckiej rodziny Schtemke. Przy młynie prowadzono gospodę.

Po 1989 roku Pastuszakom udało się wykupić młyn i całą posiadłość od Państwowego Funduszu Ziemi. Ryszard Pastuszak - junior prowadzi remont i modernizację młyna. Obiekt będzie miał napęd elektryczny z sieci energetycznej. W miejsce koła łopatkowego założona zostanie niewielka turbina napędzająca prądnicę tak, by młyn stał się małą elektrownią, oddającą stale energię eletryczną do sieci.
Innym ciekawym i godnym obejrzenia obiektem w Żukowie jest Młyn Dolina położony nad prawobrzeżnym dopływem Raduni - Słupiną. Żukowo stało się w początkach XII w. siedzibą norbertanek. Jednym z następstw tej lokalizacji było powstanie na terenie wsi wielu zakładów produkujących dobra materialne dla rozwijającego się zakonu. Około roku 1600 siostry uruchomiły na rzece Słupinie papiernię, która funkcjonowała jako papiernia do roku ( tu różne źródła różnie podają 1894 lub 1920 ) w którym to została zamieniona na młyn. W skrzydle zachodnim powstała też piekarnia, która działała do 1939 roku. Od powstania młyna do chwili obecnej obiekt pracuje jako młyn zbożowy wyposażony we współczesne maszyny o napędzie elektrycznym.
Drugi młyn usytuowano na rzece Raduni przy ul. 3 Maja. Działa on nie przerwanie od XIII w

W obrębie miasta Żukowa możemy też podziwiać wiadukt kolejowy , stanowiący fragment tzw. Magistrali węglowej Herby - Gdynia wybudowany przez Francuzów w ramach odszkodowań wojennych 1927 roku, uszkodzony w 1945 i odbudowany przez Szwedów w 1946r. Filary tego mostu są z granitu szwedzkiego.
Fragmenty tekstu zaczerpnięto ze strony www.zukowo.pl

Na trasie
autor zdjęć: BY - Bozena Yates, EH - Ewa Hetmańska, CB - Cezary Borowik

wykonał: TDu    email: tdu13@o2.pl


relacje ogladało już 5246 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2019-03-24
Leśne Wzniesienia – 3. Magistrala Kolejowa
Karwiny – Krykulec – Lewiny – Mały Kack ~ 15 km

Wycieczka rowerowa 2019-03-31
XII Przednówek Rowerowy
Gdańsk - Pruszcz Gdański - Straszyn - Otomin - Gdańsk ~ 40 km

Wycieczka rowerowa 2019-04-06
Rozpoczęcie sezonu rowerowego - "Wdzydze"
Kościerzyna - Wdzydze Kiszewskie - Kościerzyna ~ 80 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki