zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweCzarny Szlak Wzgórz Szymbarskich
etap 5

O wycieczce: data: 3 marca 2007, długość: 21km , liczba uczestników: 12, temperatura: 3, pogoda: mglisto i pochmurno, bez opadów, prowadził: Darek Wenta
Trasa: Mojusz - Łączki - Bór - Bącka Struga - Bącz - rezerwat Jezioro Turzycowe - Bukowo - leśnictwo Gajek - Sosnowa Góra - Sierakowice
Na zdjęciu: Waldek, Wojtek, Jola, ?, Cezary, ?, Dana, Zosia, Darek, Tomek (tdu)
brakuje: Bartka i Marcina (Struś)

Cała grupa przy zakazie "pobierania"
Aby powiększyć zdjęcie kliknij na nim

Trasa wycieczki wg GPS kolor czerwony
Aby powiększyć mapkę kliknij na niej        mapka za zgodą EKO-KAPIO

Parę słów o wycieczce
  W pierwszą sobotę marca postanowiłem zrealizować razem z uczestnikami piąty etap czarnego szlaku Wzgórz Szymbarskich. Na miejsce zbiórki stawiło się 10 osób. Z niewielkim opóźnieniem ale za to w komfortowych warunkach wyjeżdżamy kwadrans po 8-mej spod gdańskiego dworca PKS.

  Po przeszło godzinnym dojeździe wysiadamy w okolicach nieczynnego przystanku linii kolejowej Kartuzy-Lębork w miejscowości Mojusz. Cofamy się jakieś 300 metrów celem odnalezienia charakterystycznych czarnych oznaczeń. Dołączają do nas dwaj piechurzy pochodzący z tychże okolic. Szlak wiedzie tradycyjnie inaczej niż znajdujący się na dostępnych mapach. Lasem docieramy do miejscowości Łączki a potem wzdłuż bardzo zanieczyszczonego wezbranego potoku do miejscowości Bór.

  Tutaj mamy okazję zobaczyć skąd pochodzi brązowawe zanieczyszczenie wody i nie jest to torfowisko jak niektórzy wskazywali a po prostu pseudo zakład mechaniczny pozbywający się zanieczyszczeń wprost do rzeki.

 Dalej idziemy wzdłuż granicy rezerwatu przyrody Staniszewskie Błota. Rezerwat torfowiskowy, utworzony w 1916 r., powtórnie zatwierdzony w 1962 r., a w 1989 r. powiększony do obecnej powierzchni 130,41 ha. Obecnie oba zespoły leśne są głównym podmiotem ochrony w rezerwacie, lecz w wyniku postępujących odwodnień ulegają silnej degeneracji.

  Mijamy wzniesienia, naszym oczom ukazują się przepiękne widoki. Brodząc po błocie mijamy miejscowość Bącz i lawirujemy lasem docierając do kolejnego rezerwatu Jezioro Turzycowe. Jest to rezerwat florystyczny, utworzony w 1959 r., i w 1989 r. powiększony do obecnej powierzchni 11,39 ha. Od kilku lat, po powiększeniu rezerwatu o regenerujące fitocenozy boru bagiennego, trwa realizacja programu aktywnej ochrony, polegającego na przywróceniu naturalnych właściwości siedliska.

 Później mijamy mające niespełna 15 ha Jezioro Bukowskie. Dalej szlakiem obok lokalnego wzniesienia jakim jest Sosnowa Góra 216,4 m.n.p.m. docieramy do pierwszych zabudowań Sierakowic. Po przekroczeniu torów kolejowych dochodzimy do kościoła św. Marcina. Oglądamy ołtarz papieski, który ustawiony w Pelplinie posłużył jako ołtarz polowy do odprawienia Mszy św. przez papieża Jana Pawła II w dniu 6 czerwca 1999 r. podczas jego siódmej pielgrzymki do Ojczyzny. Na sierakowickim rynku dokonuje oficjalnego zakończenia wycieczki.

Darowykonał: TDu     email:tdu@awf.gda.pl   


relacje ogladało już 388 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka narciarska 2019-01-20
Narciarska niedziela
Okolice Wieżycy, Szwedzkiej Góry i Drozdowa ~ 14 km

Wycieczka piesza 2019-01-20
Leśne Wzniesienia – 1. Lasy Oliwskie
Osowa Obwodnica – lasy oliwskie – Oliwa ~ 15 km

Wycieczka inna / towarzyska
2019-01-23
Albańskie opowieści - spotkanie podróżnicze
Gdańsk-Przymorze ~ 1 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki