zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweWigilia Na Szlaku

spotkanie przy Kamieniu Bąbelków

O wycieczce: 19 grudnia 2009, liczba uczestników: 56, trasa do kamienia: 7,5km, powrót: 5,2km, temperatura: -15, pod wiatą: -4
Trasa: SKM Żabianka - AWF - Droga Nadleśniczych - Żółty Szlak - Leśniczówka Gołębiewo - Dolina Świemirowska - SKM Sopot - Wyścigi

Jak to z Kamieniem było...

        Tegoroczna, uroczysta Leśna Wigilia była zamknięciem obchodów pięćdziesięciolecia Klubu i zwieńczona została odsłonięciem Naszego Bąbelkowego Kamienia.
       Gdy obmyślaliśmy jak tę rocznicę uczcić, propozycje były różne, jedne realne, inne mniej. Wszystko rozbijało się oczywiście o pieniądze, których nigdy nie mieliśmy w nadmiarze. Przecież nasza działalność zawsze opierała się o dobrą wolę klubowiczów, ich osobiste zaangażowanie oraz (przeważnie) finansowanie przedsięwzięć. Tym razem sprawa była trudniejsza, bo i rocznica bardzo dostojna.
        Nagle przyszedł mi do głowy pomysł aby na żółtym szlaku wystawić odpowiedni ślad naszej obecności na tym terenie. Trwały, to znaczy niezniszczalny, kamienny. Oczywiście ludzie sceptycznie podeszli do tematu. Ale zawsze są ludzie małej wiary, to normalne. Im dłużej nad tym myślałam i rozmawiałam podczas niedzielnych spacerów, tym więcej osób nabierało przekonania, że to może być dobry pomysł. Najwierniejszymi we wspieraniu mnie w temacie okazali się Tomek i Janusz. Z Nimi też, przy każdej okazji ocenialiśmy mijane kamienie pod kątem naszych potrzeb oraz wymagań. Z Januszem Lewickim objechaliśmy kopalnie kruszywa sprzedające duże kamienie, ale pozostał problem kosztów transportu bo taki głaz ważył 3-4 tony. Tomek (TDu) sporządził mapę dróg z dogodnym do transportu dojazdem. Szukając miejsca na odpowiednią lokalizację, zajechaliśmy też do leśniczówki Gołębiewo. Tu Pan leśniczy Zbigniew Rynkowski przyszedł nam z ogromną pomocą, powiedział, że nigdzie daleko nie musimy szukać i wskazał miejsca, gdzie na jego terenie znajdują się odpowiednie głazy.
        Ruszyliśmy w trójkę. Z Tomkiem (TDu) wytrwale penetrowaliśmy wszystkie zakamarki lasu, aż zgubiliśmy Janusza, który zrezygnowany poszedł dalej skrajem leśnej szkółki. Nagle zobaczył zgromadzenie głazów, a wśród nich był ten, o którym marzyliśmy. I to już był kres naszych poszukiwań. Koniec poszukiwań, ale nie koniec problemów, bo nasz wybraniec ważył około 5 ton, więcej niż mogły sobie poradzić wszystkie dostępne nam maszyny do prac leśnych. Tu pomogło nam ogromne zaangażowanie Pana leśniczego, który doprowadził do przetransportowania Naszego Kamienia na miejsce docelowe. Na mapy została naniesiona niewielka zmiana przebiegu żółtego szlaku. Z Tomkiem wyszukaliśmy najlepszego artystę rzezbiarza, Bogusława Łukaszewicza, który na głazie wykonał odpowiednie napisy i wykuł nasze klubowe logo.
       Dziękuje bardzo wszystkim tym, którzy poczuwający się do solidarności z Klubem wsparli inicjatywę. Dzięki Wam Kamień Bąbelków stoi i stać będzie dłużej, niż następne pięćdziesiąt lat.
Magdalena Hempel

Przy Kamieniu
Biesiada przy ognisku
Kamień i tablica


Autorzy zdjęć: WCh - Wojtek Chomka, TDu - Tomasz Dunkelmann, TJ - Tomek Jaworowski

wykonał: TDu     email:tdu@awf.gda.pl   


relacje ogladało już 322 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2019-01-20
Leśne Wzniesienia – 1. Lasy Oliwskie
Osowa Obwodnica – lasy oliwskie – Oliwa ~ 15 km

Wycieczka inna / towarzyska
2019-01-23
Albańskie opowieści - spotkanie podróżnicze
Gdańsk-Przymorze ~ 1 km

Wycieczka narciarska Wycieczka inna / towarzyska
2019-02-06
V Ogólnopolski Rajd Narciarski ZEMOWE WANDRE
Tereny w okolicach Szymbarka, Wieżycy, Krzesznej, Kolańskiej Huty, Piotrowa i Drozdowa ~ 60 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki