zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweSzlaki regionu malborsko-kwidzyńskiego VI

czerwony szlak kopernikowski etap 2

O wycieczce: 7 listopada 2009 r., długość 19 km, liczba uczestników: 12, temperatura 3-5, pogoda: pochmurnie, prowadził: Artur Hirniak
Trasa: Lisewo Malborskie - Boręty Pierwsze - Palczewo - Nowa Cerkiew - Gniazdowo - Ostaszewo

Opis wycieczki

       W ostatnią sobotę (07.11.09 r.) wyruszyliśmy z Lisewa Malborskiego (niebieskim szlakiem nadwiślańskim) w kierunku Ostaszewa. Przy stacji kolejowej minęliśmy stary wagon towarowy kolei wąskotorowej, następnie przechodząc przez ulice po lewej stronie minęliśmy zabudowania zdewastowanej lokomotywowni, po prawej mijamy były cmentarz menonnicki (obecnie plac zabaw) oraz Kościół pw. św. Mikołaja z XIV w. Podążając dalej główną ulicą wsi wychodzimy za miejscowość, gdzie szlak skręca w lewo. Następnie dochodzimy do wału przechodząc przez stary nasyp kolei wąskotorowej, którym to kierujemy się w kierunku Palczewa mijając po prawej stronie w kilkuset metrowej odległości wioskę Boręty Pierwsze.
       Idąc wałem podziwiamy florę (łozinę, rosnącą na podmokłym terenie) i faunę (sarny, martwa mysz) regionu żuławskiego. Po przejściu ok. 1,5 km wał rozwidla się, gdzie skręcamy do wsi Palczewo w której to znajduje sie wiatrak typu holenderskiego z pierwszej połowy XIX w. oraz jedyny drewniany obiekt sakralny na terenie żuławskim Kościół filialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z 1712 r. Jako ciekawostka prawa chełmińskie wsi Palczewo (od palca) nadał Wielki Mistrz Krzyżacki Ludolf König von Wattzau w 1334r. Dalej idąc droga asfaltową kierujemy się do wsi Pardenowo gdzie skręcamy w lewo w kierunku Ostaszewa. Po przejściu paru km dochodzimy do wioski Nowa Cerkiew gdzie znajduje się kościół w stylu neogotyckim zbudowany w latach 1878-1879 oraz charakterystyczne domy podcieniowe.
       Kierując się w kierunku Ostaszewa mijamy wieś Gniazdowo i dochodzimy do naszego końca wędrówki. Dochodząc do skrzyżowania skręcamy w lewo i po lewej stronie mijamy kościół neogotycki zbudowany przez protestantów w latach 1834-1874 kierując się dalej dochodzimy do ruin gotyckiego kościoła parafialnego z XIV w., spalonego w 1945 r. Nasza wycieczka kończy się kilkadziesiąt metrów dalej na przystanku w kierunku Gdańska.
Artur Hirniak

Na trasie
Autorzy zdjęć: DW - Darek Wenta

wykonał: TDu     email:tdu@awf.gda.pl   


relacje ogladało już 1594 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2018-09-23
Rajd na raty „Śladami niepodległości” - 7. Bitwa o Kępę Oksywską
Gdynia Oksywie – Babie Doły – Mechelinki – Rewa ~ 16 km

Wycieczka piesza Wycieczka inna / towarzyska
2018-09-30
XLIII Marsz Długodystansowy Żółtym Szlakiem z KTP ,,Bąbelki" Wyrypa
Gdańsk Główny (PKS) - Cygańska Góra - Sobótka - Gaj Gutenberga - Brętowo - Matemblewo - Złota Karczma - Dolina Bobrów - Wzniesienie Marii - Owczarnia - Gołębiewo (głaz, wspólne ognisko) - Źródło Marii - Kacze Buki - Góra Donas - cmentarz witomiński - Gdynia Główna (PKP) oraz trasa w kierunku przeciw ~ 46 km

Wycieczka rowerowa Wycieczka inna / towarzyska
2018-09-30
XVI Rowerypa
Gdańsk - Straszyn - Otomin - Gołębiewo - Gdynia Chylonia - Witomino - Kolibki - Sopot - Gdańsk ~ 100 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki