zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweSzlaki regionu malborsko-kwidzyńskiego

czerwony szlak kopernikowski etap V

O wycieczce: 19 września 2009 r., długość 30 km, liczba uczestników:7, temperatura 16-20, pogoda: słonecznie i pochmurnie prowadził: Darek Wenta
Trasa: Solnica - Wężownica - Rakowiska - Rakowo - rz. Stary Nogat - Lubstowo - Myszewo - Półmieście - Szawałd - Kamienica - Kamionka - Malbork Kałdowo

Opis wycieczki

        Mimo późnej pory rozpoczęcia wycieczki (zbiórka 9:30) na dworcu stawia się w sumie 7 osób. Punktualnie o 10:50 wysiadamy w miejscowości Solnica. Wędrujemy przez płaskie tereny wśród żuławskich pól i łąk, co chwila posiłkując się rosnącymi przy drogach jabłkami. Szlak co jakiś czas jest nieoznaczony przez co można się łatwo zgubić. Poprzez małe wioski typu Rakowiska, Rakowo czy Myszewo wzdłuż nieczynnej linii kolei wąskotorowej Malbork - Nowy Dwór Gdański docieramy do Półmieścia małej wioseczki nad samą rzeką Nogat ... tutaj robimy dłuższy postój i ruszamy dalej zgodnie z mapą i dostępnymi opisami szlaku.

       I tu się dopiero zaczęło. Pomiędzy Półmieściem a Szawałdem szlak wiedzie po ... wale. Wszystko było by w porządku gdyby nie totalnie zarośnięty wał poprzez różnego rodzaju roślinność uzbrojoną w kolce takie jak dzika róża czy głóg. Prawie 4 km odcinek pokonujemy wędrując ścieżkami wydeptanymi przez ... sarny czy inną lokalną zwierzynę. Można stwierdzić że przecież można było skręcić gdzieś i pójść ku drodze. Uczestnicy wycieczki sami potwierdzili by że się po prostu nie dało. Po lewej naszej stronie mieliśmy rzekę Nogat i jakieś tereny podmokłe, przed nami zarośnięty wał (trawy, dzikie róże, głogi i 2 metrowe pokrzywy) a po prawej ... rozlewiska i chaszcze.

       Po przejściu tego buszu docieramy do wioski Szawałd musieliśmy strasznie wyglądać jak dosłownie z buszu bo wzbudzaliśmy spore zainteresowanie lokalnej społeczności. Ze względu na fatalny stan odcinka szlaku czerwonego pomiędzy Szawałdem a Kamienicą (totalnie zarośnięty czy jak kto woli zapuszczony wał nie do przejścia) wędrujemy po asfalcie - który dawno nie doznał już remontu.

        Parę minut przed odjazdem pociągu, w otoczeniu przyjemnych zapachów z pobliskiej oczyszczalni docieramy do Malborka Kałdowa.

       Jestem pełen podziwu dla wszystkich uczestników wycieczki, którym silny upór w walce z przyrodą, spory kilometraż i nie zawsze sprzyjające okoliczności nie spowodował zniechęcenia w podziwianiu pięknych walorów Żuław.
Daro

Na trasie

Widoczki z trasy
Autorzy zdjęć: AK - Arek Krym, DW - Darek Wenta

Żuławskie widoki
Aby powiększyć panorame kliknij na niej

wykonał: TDu     email:tdu@awf.gda.pl   


relacje ogladało już 1309 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2018-09-23
Rajd na raty „Śladami niepodległości” - 7. Bitwa o Kępę Oksywską
Gdynia Oksywie – Babie Doły – Mechelinki – Rewa ~ 16 km

Wycieczka piesza Wycieczka inna / towarzyska
2018-09-30
XLIII Marsz Długodystansowy Żółtym Szlakiem z KTP ,,Bąbelki" Wyrypa
Gdańsk Główny (PKS) - Cygańska Góra - Sobótka - Gaj Gutenberga - Brętowo - Matemblewo - Złota Karczma - Dolina Bobrów - Wzniesienie Marii - Owczarnia - Gołębiewo (głaz, wspólne ognisko) - Źródło Marii - Kacze Buki - Góra Donas - cmentarz witomiński - Gdynia Główna (PKP) oraz trasa w kierunku przeciw ~ 46 km

Wycieczka rowerowa Wycieczka inna / towarzyska
2018-09-30
XVI Rowerypa
Gdańsk - Straszyn - Otomin - Gołębiewo - Gdynia Chylonia - Witomino - Kolibki - Sopot - Gdańsk ~ 100 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki