zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowepiątkowe wieczorne wycieczki po szlakach sopockich I

zielony szlak mew

O wycieczce: 28 sierpnia 2009 r., długość 10 km, liczba uczestników:9, temperatura 18-20, pogoda: pochmurnie i nie padało prowadził: Darek Wenta
Trasa: Grodzisko w Sopocie - Al. Niepodległości - przystanek ZKM ul. Bernardowska - Dolina Swelini - Park Północny - ul. Powstańców Warszawy - Plac Zdrojowy - ul. Parkowa - ul. Poniatowskiego - Al. Wojska Polskiego - ul. Zdrój Świętego Wojciecha - Zdrój Świętego Wojciecha - ul. Polna - Sopot Wyścigi SKM

Opis wycieczki

       Wyjątkowo w piątkowe wieczory postanowiłem zorganizować wycieczki/spacery (jak kto woli) po sopockich szlakach spacerowych, które pojawiły się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wtedy to na terenie miasta, a głównie na ścieżkach jego leśnego zaplecza, wyznakowano kilka krótkich tras znakowanych na żółtym tle. Wówczas powstało pięć następujących szlaków: biały - wiewiórki, czerwony - sarni, zielony - motyli, czarny - leśny, niebieski - morski. W zeszły piątek postanowiliśmy przejść jeden z nich - zielony szlak mew.
       Punktualnie o 17-ej przed wejściem na Haffnera 53 stawiło się 7 osób. Udajemy się ul. Budzisza czy Budzysza [bo patron ten sam ale pisownia różna] do Grodziska. Tutaj dzięki życzliwości kustosza tej jednostki [a właściwie potwornemu zmęczeniu po wcześniejszej walce] mieliśmy przez dobre trzy kwadranse grodzisko do naszej dyspozycji i to absolutnie za darmo.
       Zdecydowaliśmy się trochę poprzebierać (mężczyźni) i powalczyć jak za starych czasów o wdzięki jasnowłosych przedstawicielek płci pięknej. Po prawie półgodzinnym pojedynku okazało się że siły rozłożyły się równomiernie i nie było zwycięzcy. W nagrodę ustawiliśmy się wszyscy do wspólnego zdjęcia.
       Rzeka Swelina stanowi naturalną granicę między Gdynią a Sopotem a przed wojną między Wolnym Miastem Gdańsk a Rzeczpospolitą Polską - wiemy o tym bo pięć lat temu przechodziliśmy tędy. Przy ujściu rzeki znajduję się wybetonowany podest w miejscu którego istniała do końca lat 50-tych ubiegłego wieku atlana poświęcona pamięci burmistrza Sopotu Johannesa Kollatha.
       Wędrujemy następnie przez nowe oblicze Parku Północnego - uporządkowanego ze środków unijnych. Rozciąga się w kierunku granicy z Gdynią, a nazwę swoją zawdzięcza lokalizacji względem molo. Pierwotne założenie parkowe powstało już w 1 poł. XIX wieku, za czasów założyciela uzdrowiska Sopot – Jana Jerzego Haffnera. Na początku XX wieku, staraniem Towarzystwa Upiększania Sopotu, przekształcono go w nadmorski park o powierzchni około 25 ha. Park składa się z dwóch części o zróżnicowanym charakterze: klasycznego parku kuracyjnego w okolicy Grand Hotelu (część starsza) oraz podmiejskiego lasku (część młodsza).
A wycieczkę kończymy już po ciemku około 20-ej. Daro

Migawki z trasy
Autorzy zdjęć: DW - Darek Wenta

wykonał: TDu     email:tdu@awf.gda.pl   


relacje ogladało już 1456 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza Wycieczka rowerowa Wycieczka inna / towarzyska
2018-12-15
XXII Wigilia na Szlaku
Leśniczówka Gołębiewo (wspólne ognisko) ~ 8 km

Wycieczka inna / towarzyska
2018-12-18
Wigilia w Klubie
Gdańsk, ul. Długa 45 ~ 1 km

Wycieczka narciarska Wycieczka inna / towarzyska
2019-02-06
V Ogólnopolski Rajd Narciarski ZEMOWE WANDRE
Tereny w okolicach Szymbarka, Wieżycy, Krzesznej, Kolańskiej Huty, Piotrowa i Drozdowa ~ 60 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki