zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweRajd Rajdów

etap XIX

O wycieczce: data: 24 maja 2009, długość: 19km, liczba uczestników: 12, temperatura: 20-26, pogoda: słońce, prowadził: Tomek Liśkiewicz
Trasa: Strzepcz - Dargolewo - Tępcz - Wyszecka Huta - Luzino

Zdjęcie zbiorowe
Na zdjęciu: grupa na trasie
Aby powiększyć zdjęcie kliknij na nim

Trasa wycieczki
Aby zobaczyć całą mapkę, kliknij na niej mapka za zgodą BIK
Aby zobaczyć profil wysokości trasy - kliknij tutaj

Opis wycieczki

       Powtarzaliśmy wycieczkę, którą 23 września 1973 roku, prowadził Zygmunt Gurtler, (uczestników było 14, km 17).
       Tomek, ze swoją bolącą nogą, nie mógł maszerować na piechotę, ale znalazł chytry sposób aby naszą grupę mieć na oku. My z Wejherowa do Strzepcza autobusem, a On rowerem. Dogonił wycieczkę w lesie przed Tępczem i już dalej towarzyszył nam końca.
       Na leśnej polance opowiadał o legendarnym Remusie, który tę właśnie trasę (ze Strzepcza do Luzina), przemierzał w czasie wędrówek po Kaszubach. Swoją postawą Remus przeciwstawiał się germanizacji rodzinnej ziemi, jeździł po odpustach, a utrzymywał się z handlu książkami. Tomek, na następnym postoju częstował wszystkich tradycyjną na Kaszubach tabaką i to z prawdziwej tabakierki, obowiązkowo zrobionej z krowiego rogu. Tabaka jakoś nie znalazła wśród nas entuzjasty!
       Po tylu paskudnych, zimnych i wietrznych dniach, nareszcie zawitała ciepła pogoda. Przemierzaliśmy okolice mało przez nas zdeptane. Wyjątkowo czas nas nie gonił, szliśmy sobie spokojnie, bez normalnego zdenerwowania, że ucieknie autobus. Mieliśmy więc czas na rozglądanie się wokoło, podziwianie rozległych krajobrazów w świeżej zieleni, mioteł żółto kwitnących żarnowców i kłoszących się już zbóż. W Wyszecinie zaszliśmy na lody i przed sklepem, ze zdziwieniem oglądaliśmy zadarty nos i niebanalny zgryz suczki Barbi, psa który, jak mówił jego pan, miał angielskie pochodzenie i rodowodowe papiery (!).
       Z powodu nadmiaru czasu i pięknej pogody, wydłużyliśmy nieco trasę aby nieopodal Spychowa zobaczyć grodzisko. Znajduje się ono w widłach dopływów rzeki Bolszewki i tam też zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Grodzisko w terenie jest słabo rozpoznawalne, ale to pewnie z powodu upływu czasu i obniżenia się poziomu wód gruntowych.
       Już dawno nie było tak relaksującej wycieczki. Na dzisiejszym etapie minęliśmy właśnie 400 kilometr naszego Rajdu Rajdów.
Magdalena Hempel

Zdjęcia Grześka
Zdjęcia Magdy


Autorzy zdjęć: MH - Magdalena Hempel GO - Grzegorz Oskarbski

wykonał: TDu     email:tdu@awf.gda.pl   


relacje ogladało już 2248 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2018-09-23
Rajd na raty „Śladami niepodległości” - 7. Bitwa o Kępę Oksywską
Gdynia Oksywie – Babie Doły – Mechelinki – Rewa ~ 16 km

Wycieczka piesza Wycieczka inna / towarzyska
2018-09-30
XLIII Marsz Długodystansowy Żółtym Szlakiem z KTP ,,Bąbelki" Wyrypa
Gdańsk Główny (PKS) - Cygańska Góra - Sobótka - Gaj Gutenberga - Brętowo - Matemblewo - Złota Karczma - Dolina Bobrów - Wzniesienie Marii - Owczarnia - Gołębiewo (głaz, wspólne ognisko) - Źródło Marii - Kacze Buki - Góra Donas - cmentarz witomiński - Gdynia Główna (PKP) oraz trasa w kierunku przeciw ~ 46 km

Wycieczka rowerowa Wycieczka inna / towarzyska
2018-09-30
XVI Rowerypa
Gdańsk - Straszyn - Otomin - Gołębiewo - Gdynia Chylonia - Witomino - Kolibki - Sopot - Gdańsk ~ 100 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki