zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweRajd Rajdów

etap IX

O wycieczce: data: 25 stycznia 2009, długość: 19km, liczba uczestników: 16, temperatura: 2, pogoda: mglisto, prowadził: Andrzej Galikowski
Trasa: Starogardz Gdański - Owidz - Barchnowy - Kolincz - jezioro Szpęgawskie - Szpęgawsk

Zdjęcie zbiorowe
Na zdjęciu: grupa na grodzisku w Owidzu
Aby powiększyć zdjęcie kliknij na nim

Opis wycieczki

       Do Starogardu wyjątkowo jechaliśmy pociągiem, a przed dworcem powitał nas zmotoryzowany Rychu z rodziną i Katią. Czasu mieliśmy dużo, więc trochę przeszliśmy się po mieście. W Owidzu wspięliśmy się na okazałe grodzisko, na którym kiedyś (w 1967 roku) zbieraliśmy ułamki glinianych naczyń dla Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. W ostatnich latach grodzisko zostało już poważnie przebadane i okazało się jednym z cenniejszych, datowanych na XII wiek, obiektów na Kociewiu. Bogactwo znalezionych tu śladów osadnictwa, przedmiotów użytku codziennego i broni, zadziwiło archeologów. Nawet pokuszono się na porównywanie Owidza z Biskupinem. Powstał projekt zrekonstruowania obiektu i zagospodarowania terenu podgrodzia w celach dydaktycznych. Tymczasem grodzisko porasta trawa i nikt nam nie przeszkadzał w odpoczynku na wałach obronnych tak cennego obiektu.
        Po zjedzeniu znakomitego placka drożdżowego, którym na grodzisku częstował nas Andrzej, ruszyliśmy w trasę. Zrobiliśmy obszerną pętlę wzdłuż starorzecza Wierzycy i nie znalazłszy przejścia przez rzekę wróciliśmy pod grodzisko. Dalej trasa przebiegała już bez niespodzianek. Pogoda była dobra do marszu, marny śnieg leżał już tylko w niektórych miejscach w lesie, a gdy wyszliśmy na pola, śniegu nie było już zupełnie. Gdy wyszliśmy na rozległe pola orne z za wzniesienia wybiegło na nas stadko saren, które zobaczyła również Katia i pędem ruszyła w ich kierunku, a jej smukła sylwetka pięknie prezentowała się w biegu. Choć biedna bardzo się starała to jednak sarny były szybsze - co było z resztą do przewidzenia - i wszystkie uszły z życiem.
       Gdy w Szpęgawsku wsiadaliśmy do pociągu, konduktor na nasz widok był wyraźnie zdziwiony, bo dawno już nie miał tak wielu pasażerów na tej stacji.
Magdalena Hempel

Na postojach

Na trasie

Widoczki
Autorzy zdjęć: MH - Magdalena Hempel, AR - Asia Repucha

wykonał: TDu     email:tdu@awf.gda.pl   


relacje ogladało już 1812 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza Wycieczka rowerowa Wycieczka inna / towarzyska
2017-11-18
LII Zlot Jesienny KTP ,,Bąbelki" ,,Kaszubska Jesień"
pieszo: Kaliska PKP - Płociczno - Zamek Kiszewski - Nowe Polaszki - Chrósty (nocleg) - jezioro Gutno - Wielki Podleś - Gościeradz - rz. Wierzyca - Kościerzyna PKP rowerami: Kościerzyna PKP - Wielki Klincz - Dębogóry - Chrósty (nocleg) - Olpuch - Wdzydze Kiszewskie - Grzybowo - Kościerzyna ~ 38 km

Wycieczka piesza 2017-11-26
Wzgórza Szymbarskie - pieszy rekonesans przed sezonem narciarskim
Wieżyca - Rąty - Koszowatka - Ostrzyce - Węgloszyno - Leśnictwo Kolańska Huta - Wieżyca ~ 17 km

Wycieczka piesza 2017-12-03
Z Grzechem do św. Mikołaja
Gdynia Wielki Kack SKM - Rezerwat Kacze Łęgi - Święta Góra (Góra św. Mikołaja) - Gdynia Grabówek SKM ~ 17 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki