zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe22050213
Będomin

w odwiedzinach u Wybickiego

O wycieczce: data: 13 lutego 2005, długość: 21km, czas marszu: 4 godziny 36 minut, czas postojów: 1 godzina 36 minut, liczba uczestników: 14, temperatura: -1, padający śnieg, silny wiatr, prowadził: Tomek Dunkelmann
Trasa wycieczki: Horniki - Horniki Górne - Grabówko - Będomin - Dworek Wybickiego - Będominek - Puc - Wętfie - Kościerska Huta - Koscierzyna
Na trasę wyruszyło 14 osób: (górny rząd) Bożena, Dorota, Ania, Daniela, Danka, Irena      (dolny rząd) Wiesiek, Ania, Ewa, Tadea, Maria, Krzysztof, Cezary, Tomek

Uczestnicy wycieczki
Aby powiększyć zdjęcie, kliknij na nim


Trasa wycieczki

Aby zobaczyć całą mapkę, kliknij na niej                              mapka za zgodą EKO-KAPIO


     Disiaj naszym celem jest Dworek Wybickiego w Będominie. Mimo fatalnej pogody na wycieczkę stawia się 14 osób, a ja, w ostatniej chwili zostałem wyznaczony do jej prowadzenia.

     Wyruszamy na trasę, wieje silny wiatr, ale całkiem raźno posuwamy się do przodu i już po dwóch godzinach jesteśmy w Będominie. Rozkładamy się w poczekalni, idą w ruch kanapki, herbata. Panie pilnujące muzeum dziwnie na nas patrzą, ale czekają cierpliwie na swoich stanowiskach aż zdecydujemy się wejśc na sale. Oglądamy ekspozycje, słuchamy hymnu z magnetofonu, czytamy stare dokumenty. Nie znajdujemy tylko odpowiedzi na jedno pytanie dlaczego nasz hymn tak się różni od oryginału ? kto go zmienił i dlaczego ?

     Ruszamy dalej, idzemy ku rzece Wierzycy, i tu przykra niespodzianka, nie ma mostka, trzeba obejść spory odcinek rzeki, przez pole, grzeznąć miejscami w głębokim śniegu a silny wiatr nie pozwala nawet rozłożyć mapy. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, dzięki temy trafiamy na Młyn Kula, obiekt położony na rzeką Wierzycą, robimy sobie tam pamiątkowe zdjęcie i dziemy dalej.

     Przez śnieżne zaspy przebijamy się dalej, mijamy zasypane drogi i opustoszałe wsie, nie ma szansy na odpoczynek, ani śladu sklepu czy jakiejś wiaty. Dopiero we wsi Puc trafiamy na mały sklepik i obok budka dla piwoszy obita folią, dla nas to rarytas, wreszcie można na chwilę usiąść i dokończyć zabrane na drogę zapasy.

     I znowu w drogę, do Kościerzyny już niedaleko, wychodzimy na szose wprost na przystanek PKS, a po kilku minutach, jak na zamówienie podjeżdża autobus. Pokonaliśmy prawdziwie ekstremalną trasę, możemy pogratulować sobie odwagi i samozaparcia, tylko prawdziwi twardziele stawili się na tę wycieczkę.

Na trasie

autorka zdjęć: EH - Ewa Hetmańska, CB - Cezary Borowik

wykonał: TDu    email: tdu13@o2.pl


relacje ogladało już 2370 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2019-01-20
Leśne Wzniesienia – 1. Lasy Oliwskie
Osowa Obwodnica – lasy oliwskie – Oliwa ~ 15 km

Wycieczka inna / towarzyska
2019-01-23
Albańskie opowieści - spotkanie podróżnicze
Gdańsk-Przymorze ~ 1 km

Wycieczka narciarska Wycieczka inna / towarzyska
2019-02-06
V Ogólnopolski Rajd Narciarski ZEMOWE WANDRE
Tereny w okolicach Szymbarka, Wieżycy, Krzesznej, Kolańskiej Huty, Piotrowa i Drozdowa ~ 60 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki