zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweBabelki Kartuzy-Mezowo-Żukowo 21-03-2004
W poszukiwaniu Wiosny

Kartuzy - Mezowo - Dzierżążno - Sitno - Żukowo      21.03.2004

Trasa: 23km, czas trwania: 5 godzin, liczba uczestników: 16 + pies, temperatura:+7, prowadzi: Stanisław Strojny

Widok na Kartuzy z punktu widokowego

Wszyscy uczestnicy wycieczki
AgnieszkaAniaDankaTadea
Agnieszka ZAlicjaWandaHanka
CezaryJurek(Kogut)MisiuAdam
StachuMarcin(Struś)Tomek(TDu)Wojtek

Nasza trasa w/g GPS
Aby zobaczyć całą mapkę, kliknij na niej                              mapka za zgodą EKO-KAPIO


      Wycieczkę rozpoczeliśmyjak zwykle na dworcu PKS. Autobus odchodził o godzinie 9.00, czekaliśmy z obawą o frekwencje po wyczerpującym nocnym wypadzie a i pogoda nie była zachęcająca. Ale Bąble to w końcu twardziele na dworzec przybyło 14 osób.
     W Kartuzach dołączył do nas Adam z nieodłącznym kijkiem w ręku (w końcu to narciarz). Nasz przewodnik Staszek Strojny przywitał uczestników i rozpoczął od przekupstwa częstując wszystkich czekoladowymi cukierkami, zapowiadało się całkiem ciekawie.
     Pierwszy obiekt przy którym się zatrzymaliśmy to kośćiół Kartuzów, przewodnik opowiedział nam o jego historii i związanym z nim zakonem. Następnie niebieskim szlakiem wzdłuż jeziora Karczemnego doszliśmy do punktu widokowego, na miasto Kartuzy i pobliską okolice.
     Maszerujemy dalejmijamy tory kolejowe i znajdujeny piękną polankę z ławeczkami, trzeba skorzystać z okazji - robimy postój. A tutaj okazuje się że solenizantów jest więcej. Danusia obdarowana szampanem, rozlewa go nam do kubeczków a Staszek znowu częstuje czekoladkami. W szampańskich nastrojach ruszamy w dalszą drogę.
     Przekraczamy szosę i wchodzimy do rezerwatu "Stare Modrzewie", staramy się wypatrzyć te drzewa ale jakoś ich mało, chyba została tylko nazwa, a drzewa nie wytrzymały kontaktu z pobliską cywilizacją.
    Niepocieszeni wychodzimyna otwarty teren, dopiero teraz widać jaka jest naprawde pogoda, porywy wiatru przeszkadzają w marszu, na mijanych jeziorkach pokazują się spienione grzywy. Pokonujemy bagniste łączki, przeskakujemy przez zagradzający nam drogę kanał i już idziemy wzdłuż brzegu jeziora Mezowskiego. Nieprzyjemne miejsce, porywisty wiatr, szukamy miejsca na kolejny postój, jest, odkrywamy otwarty sklep spożywczy, a pani "sklepowa" wyraźnie ucieszona naszym wtargnięciem nic nie mówi na spożywane ukratkiem pod sklepem piwo.

Migawki z wycieczki

     Do Dzierżążna już dwa kroki idziemy wzmocnieni przez Jurka Kogutowskiego który dojechał do nas na rowerze ale niestety w Dzierżążnie odchodzą od nas: Adam, Agnieszka i Marcin. Przekraczamy szosę i idziemy ulicą w stronę szpitala a w zasadzie Centrum Rehabilitacji.
     Z prawej strony mijamy jezioro Dzierżąskie przechodzimy obok szpitala i w lesie skręcamy na Sitno. Wiatr tutaj już tak nie dokucza, ale wcześniejsze zmęczenie daje się we znaki nasza grupa rozciąga się niczym peleton kolarski. Po dotarciu do Sitna znowu postój, czekamy na niedobitki, mamy już w nogach 18 km., przewodnik decyduje zmodyfikować trochę trase i między jeziorami Sitno a Głębokim udać się w kierunku szosy na przystanek PKS.
     Znowu w drogę mijamy wspaniałe "dacze" a raczej "wille" a niektóre wręcz "pałace". Mijamy jeziora i szlakiem rowerowym dochodzimy do szosy. Przystanek autobusowy tuż tuż. Po niecałej minucie oczekiwania nadjeżdża ku naszej radości puściutki autobus i za jedyne 5,30 zł odjeżdżamy w kierunku Gdańska.
     Nie najkrótszą wprawdzie drogą ale przez okoliczne wioski, dzięki temu możemy zobaczyć wspaniały pałac w Leźnie obecnie własność Uniwerytetu Gdańskiego. .
     Znowu wjeżdżamy na szosę do Gdańska i ku naszej radośći widzimy przed nami Jurka dzielnie pedałującego na rowerze. Uwieczniam to na fotografii co widać powyżej.
     W sumie wspaniała wycieczka i mimo nienajlepszej pogody nikt nie żałował w niej udziału.

Zdjecia nadesłane przez Cezarego Borowika

Zdjecia nadesłane przez Wojtka Atczuka

wykonał: TDu    email: tdu13@o2.pl

relacje ogladało już 2346 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2019-06-30
Wycieczka do rezerwatu przyrody
Gdańsk-Świbno - rez. "Mewia Łacha" - Gdańsk-Orlinki ~ 10 km

Wycieczka piesza Wycieczka inna / towarzyska
2019-07-07
LX Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy "Pomorze Środkowe" - Klub jest organizatorem
Wałcz - Nadarzyce - Borne Sulinowo - Szczecinek - Biały Bór - Żydowo - Mostowo - Manowo - Koszalin ~ 240 km

Wycieczka piesza 2019-07-27
Rajd na raty „Zamki na Pomorzu” - etap VII Zamki Pojezierza Krajeńskiego
Czarne – Czernica – Rzeczenica – Gwieździn (nocleg w Człuchowie) – Grodzisko – Turm–Berg (niem.) – Olszanowo – Biskupnica; ~ 48 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki