zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe



Wycieczka Klubu Turystów Pieszych "Bąbelki"

przy Oddziale Gdańskim PTTK

7 luty 2001 r. (sobota)

Prowadzący i autor relacji:

Jarosław Guziński

Wycieczka piesza na trasie: Majewo - Królów Las - Ulgany - Dzierzążno - Gętomie - Nowa Cerkiew - Leśniczówka Bielawki - Bielawki - Pelplin (24 km).

Zbiórka uczestników o godzinie 730 przy kasach biletowych na dworcu PKP Gdańsk Główny (odjazd pociągu 750, bilet wycieczkowy powrotny do Majewa). Powrót pociągiem odjeżdżającym z Pelplina o godzinie 1730

Ilość uczestników: 25.        Pogoda: ciepło +5 C,    słonecznie, bezwietrznie.


Opis szlaku

Szlak nieznakowany. Wygodnie jest skorzystac z arkuszy map 1:25000. Z Majewa do Królów Lasu szlak prowadzi mało uczęszczaną drogą asfaltową po terenie odkrytym.


Królów Las - wieś
Kościół z 1806 roku, murowany, jednonawowy, w środku granitowa gotycka kropielnica i ołtarze rokokowe z XVIIIw.
W czasie epidemii cholery w XVIII w. mieszkańcy wioski zabezpieczyli się poprzez trzykrotne zaoranie ziemii wokół wioski. Znane jest ludowe powiedzenie: "Z Królów lasu jedź zawczasu póki ni ma tam hałasu". Ludowe podanie głosi, że król Jan Sobieski bawił tutaj na wiejskim weselu. Droga z Królów Lasu do Morzeszczyna nazywana jest nawet " Ścieżką Sobieskiego".

Z Królów Lasu prowadzi bardzo ładny odcinek szlaku. Prowadzi przez uroczy las i wzdłuż podmokłych łąk. Po wyjściu z lasu wychodzi się na pola skąd widać zabudowania Dierżążna.


Dzierżążno - wieś
Pierwsza wzmianka o wiosce z 1241 roku. Kościół parafialny, murowany, gotycki odnowiony w XVI w., o wystroju rokokowym z XVIII w. Według ludowych podań kościół przed wiekami zapadł się pod ziemię i dopiero pasący się na polu wół natrafił na jego ślad.

Za ostatnimi zabudowaniami Dzierżążna kończy sie droga. Przechodzi w niewyraźną ścieżkę, która prowadzi do podmokłych łąk nad rzeką Janką. Rzeka jest całkiem spora i nie można jej raczej pokonać bez pomocy kładki, którą można znaleźć nieopodal widocznego przejazdu kolejowego (przejazd jest po drugiej stronie rzeczki).


Janka - rzeka
Granica terenu nadanego opactwu Cystersów w Pelplinie przez księcia pomorskiego Mściwoja II w 1274 roku.

Po przejściu Janki po kładce przecinamy tory nieczynnej linii kolejowej do Gniewu, a następnie drogą polną po dnie niewielkich wąwozów docieramy do Jeziora Gętomie i Gętomia.


Gętomie - wieś
Jezioro Gętomie (królowa Eleonora wdowa po Michale Wiśniowieckim dnia 9 marca 1675 roku przypatrywała się tam łowieniu ryb niewodem), budynek dawnej karczmy (dom nr 16) wzmiankowanej już XVII w., kapliczka przydrożna, budynek dawnej szkoły z 1893 roku.

Z Gętomia do Nowej Cerkwii prowadzi droga asfaltowa przez pola. Z uwagi na odkryty teren zabudowania Nowej Cerkwii widoczne są z daleka.


Nowa Cerkiew - wieś
Kościół gotycki z XIV w. przebudowywany w XVIII i XIX w. (ołtarz główny XVIII w. z cudownym obrazem Matki Boskiej, kamienną figurą Matki Boskiej Bolesnej i gotyckim obrazem Matki Boskiej Różańcowej, średniowieczna kropielnica w kruchcie, rokokowe feretrony, dzwon Nirwad z 1728r.). W podziemiach kościoła spoczywa ostatni przeor opactwa cysterskiego w Pelpinie - Maciej Prądzyński (+1829)
Cmentarz przykościelny z nagrobkami z XIX w. Domy z przełomu XIX i XX w. w tym kilka o konstrukcji ryglowej. Dawne karczmy (nr. 12, 17, 24, 36). Cmentarz choleryczny z XVII w. gdzie spoczywają ofiary morowego powietrza z Gniewa.


Przed kościołem w Nowej Cerkwi



Ok 500 m. za Nową Cerkwią po prawej stronie drogi jest pozostałość cmentarza pocholerycznego. Trzeba niestety przejść przez pole by do niego się dostać. Szlak prowadzi dalej przez pola by w końcu doprowadzić do lasu, ksrajem którego dochodzimy do Leśniczówki Bielawki. Jest to bardzo urokliwy odcinek szlaku. Od Leśniczówki Bielawki prowadzą mało wyraźne ścieżki. Trzymając się cały czas krawędzi lasu dochodzimy do szerkiej drogi polnej prowadzącej do wsi Bielawki.


Bielawki - wieś
Zabudowania podworskie z 1928 r. Przed wojną mieściła się tam Zawodowa Szkoła Rolnicza, reaktywowana w 1941r. dla młodzieży wiejskiej narodowości niemieckiej. Obecnie ośrodek opieki nad dziećmi upośledzonymi.
Po 1955 osiedliło się we wsi 20 rodzin góralskich z Orawy i 50 spod Nowego Targu. Jeszcze w latach 70-tych osadnicy ubierali się niekiedy w tradycyjny strój góralski.

Po prawej stronie w oddali widoczna jest wieża kościoła w Nowej Cerkwii. Drogą asfaltowa przez Bielawki dochodzimy do skrzyżowania z szosą do Nowej Cerkwii. Skręcamy w lewo a za chwilę w prawo w polną drogę prowadzącą do Pelplina. Po lewej stronie widoczna jest Góra Biskupia.


Góra Biskupia - obecnie Góra Jana Pawła II
Miejsce ołtarza papieskiego, ładny widok na Pelplin.

Do Pelpina dochodzimy od strony Muzeum Diecezjalnego i Pałacu Biskupiego.

Pelpin - miasto



wykonał: TDu    email: tdu13@o2.pl

relacje ogladało już 1081 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2024-04-20
Kaszubski Park Krajobrazowy
Kamienica Królewska-Szczelina Lechicka-Groty Mirachowskie-Diabelski Kamień-Strzepcz ~ 18 km

Wycieczka piesza 2024-04-27
Przez Klify Kaszubskie - klub jest współorganizatorem
Chłapowo - Ostrowo ~ 13 km

Wycieczka inna / towarzyska
2024-04-30
Wystawa fotograficzna
Gdańsk- Przymorze ~ 1 km

  

  



BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki