zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe



<< | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >>

Dzień 5 13.07.2006 r. [czwartek]
trasa: KRAPKOWICE - Steblów - Dobra - Strzeleczki - Ścigów - Racławiczki - MOSZNA.
km: 23

Współrzędne geograficzne bazy noclegowej KRAPKOWICE :
N = 50°28'50'' = 50,48057° = 290907 m
E = 17°57'23'' = 17,9564° = 425980 m

zwiedzane na trasie dnia 5
* Krapkowice
- Zamek Krapkowicki,
- Wieża Bramy Górnej,
- zespół pieców wapiennych,
* zamek w Mosznej,
* zespół pałacowo-parkowy w Mosznej.


Zamek Krapkowicki to jedna z atrakcji do zwiedzania jaka zaplanowana została przez organizatorów jako pierwsza, stanowi budowlę poźnorenesansową. Jego najdawniejsze losy nikną w pomroku dziejów znajdujących swe odbicie w legendach. Jego znaczenie dla miasta wzrasta w chwili, gdy staje się własnością Redernów. Jego budowę zakończono w 1678 roku, a w ich posiadaniu znajdował się do roku 1775, kiedy to przeszedł na własność Haugwitzów. Ponieważ zamek nie był ich siedzibą mieszkalną, nie troszczyli się specjalnie o niego.

Wieża bramy górnej zbudowana w drugiej połowie XIV wieku, przebudowana około 1580 roku. Odnowienie gotycko-renesansowe. Murowana z kamienia łamanego, attyka z cegły, częściowo otynkowana. Prostokątna, trójkondygnacyjna. W górnej części znajdują się prostokątne okienka częściowo zabudowane.

Zespół pieców wapienniczych wzniesionych w XIX wieku na północ od miasta. Murowane z kamienia łamanego, cylindryczne lub kwadratowe, o ścianach zwężających się ku górze.

Podążamy wzdłuż drogi lokalnej przez Steblów do Strzeleczek. Mijamy wiejskie stawy w których od upału i braku powietrza dogorywają ryby. Przechodzimy przez niewielkie miejscowości. Upał daje nam we znaki. Buty kleją się do asfaltu.

Wchodzimy w las. Za jakiś czas mamy dotrzeć do dzisiejszego celu. Kolejnej atrakcji podczas tegorocznego OWRP, ale powoli. Podążamy lasem mijamy mnóstwo pomników przyrody które składają się na park rozciągający się wokół pałacu należy do jednych z największych założeń na Śląsku. Rosną w nim stare zabytkowe drzewa, kwitną wielobarwne, rozłożyste krzewy azalii i rododendronów, a całości dopełnia piękna aleja lipowa z ciągnącymi się wzdłuż niej kanałami zbudowanymi w stylu holenderskim i francuskim. Wędrując w zaciszu południowych alejek udaliśmy się w stronę pobliskiej nekropolii, gdzie spoczywają prochy byłych właścicieli Mosznej.

Pod wieczór ukazał się nam zamek w Mosznej. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Ma w sobie coś zadziwiającego, zaskakuje ogromem i fantazją. Jest obiektem, który trudno jednoznacznie zakwalifikować, ponieważ jest zabytkiem architektonicznym, chociaż ma tylko 100 lat. Dla badaczy historii architektury Śląska, zamek jest nierozwiązaną zagadką osoby architekta oraz idei budowlanej Franza Tiele - Wincklera. Dla ludzi praktycznych jest to jeden z niewielu w Polsce "żywych" zabytków. Dla wszystkich przybywających gości, Moszna to miejsce zdumiewające rozmachem i oryginalnością pomysłu architektonicznego o tajemniczej historii.

Zespół pałacowo - parkowy był rezydencją niemieckiego rodu Tiele - Wincklerów od połowy XIX wieku do roku 1945. Początki tej budowli to prawdopodobnie połowa wieku XVII. Część środkowa, to dawny pałac barokowy, który w roku 1896 prawie doszczętnie spłonął. W tym samym roku odbudowany w pierwotnym kształcie. Do roku 1900 powstała najbardziej okazała część wschodnia w stylu neogotyckim, a w latach 1912 - 1914 dobudowane zostało, w stylu neorenesansowym, skrzydło zachodnie.

Zamek posiada ogółem 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Powierzchnia wynosi 7 tys. m2, a kubatura - 65 tys. m3.

Zwiedzanie zajęło nam około 2 godzin, do miejsca noclegowego nie było łatwo dotrzeć. Trzeba było przejść tereny stadniny koni by udać się na łąkę położoną przy zbiorniku wodnym. Odprawa i wieczorny spacer po okolicach zamku.

Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka rowerowa 2024-04-06
XX Rozpoczęcie Sezonu Rowerowego KTP ,,Bąbelki"
Gdańsk Kiełpinek - Rębiechowo - Pępowo - Żukowo - Kobysewo - Grzybno - Łapalice - Chmielno (nocleg) - Kosy - Kartuzy - Dzierżążno - Rezerwat Jar Raduni - Babi Dół - Przyjaźń - Sulmin - Otomin - Gdańsk Kiełpinek ~ 83 km

Wycieczka piesza 2024-04-20
Kaszubski Park Krajobrazowy
Kamienica Królewska-Szczelina Lechicka-Groty Mirachowskie-Diabelski Kamień-Strzepcz ~ 18 km

Wycieczka inna / towarzyska
2024-04-30
Wystawa fotograficzna
Gdańsk- Przymorze ~ 1 km

  

  



BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki