zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe



<< | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >>

Dzień 4 12.07.2006 r. [środa]
trasa: GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY - Leśnik - Żyrowa - oleszka - Jasiona - Zakrzów - Gogolin - KRAPKOWICE.
km: 23

Współrzędne geograficzne bazy noclegowej GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY :
N = 50°27'21,9'' = 50,4561° = 287998 m
E = 18°10'02,5'' = 18,16737° = 440913 m

zwiedzane na trasie dnia 4
* Góra św. Anny
- amfiteatr.
* Żyrowa
- kościół św. Mikołaja,
- pałac Żyrowskich,
- wieża bramna i narożna,
- zabytkowa studnia - kapliczka (XIX wiek),
- kozi pomnik,
- kościół w Jesionej,
- pomnik Karolinki i Karliczka w Gogolinie.
* Krapkowice
- Zamek Otmęcki,
- Kościół parafialny św. Mikołaja - gotycki z XIV w.,
- Kościół Wniebowzięcia NMP w Otmęcie,
- mury miejskie.


Rano szybkie zwijanie namiotu, lada moment mieli się tu rozbić wojskowi. Czerwonym szlakiem podążamy ku wielkiemu amfiteatrowi w miejscu nieczynnego kamieniołomu bazaltu. Robi wielkie wrażenie oraz ponownie mijany omawiany w dniu wczorajszym pomnik. Po jakiś 4 kilometrach przechodzimy przez rezerwat przyrody "Leśnik". Wcześniej mijamy ruiny jakiegoś gospodarstwa. Schodząc w dół dochodzimy do miejscowości Żyrowa. Jest to wieś o bogatej przeszło 750-letniej przeszłości historycznej. Wzmiankowana w 1280 r. jako własność księcia Bolesława I z Opola. Od 1447-1629 r. własność rodziny Żyrowskich. Jak większość szlachty śląskiej przeszli na protestancyzm, w czasie wojny 30-letniej walczyli przeciwko katolickiemu cesarzowi Austrii. Po zwycięstwie cesarza, oskarżeni o zdradę, zostali skazani na dożywotnie więzienie i przepadek mienia. Od 1631 r. do 1852 roku Żyrowa wraz z przyległymi wioskami jest własnością jednego z najznakomitszych rodów śląskich wywodzących się z Niemiec Gaschinów. Są oni fundatorami kościoła, klasztoru oraz kalwarii na Górze św. Anny.

Wchodzę do kościoła św. Anny. Jest to wczesnogotycki przebudowany w XVIII w. z zachowanym prezbiterium oraz XVIII w. sklepieniem krzyżowo-żebrowym budynek. Tuż obok za wysokim płotem znajduje się pałac Żyrowskich. Wczesnobarokowy, rozległy założony wokół dwóch czworobocznych dziedzińców. Najokazalszy dziedziniec zachodni - pałacowy z dwiema wieżami na flankach oraz jedną bramą w osi budynku. Pałac w czasach swej świetności był miejscem zjazdów śląskiej i austriackiej arystokracji. Niedaleko znajduje się przydrożna kapliczka w formie "studzionki" ze źródełkiem. Kozi pomnik oczywiście przy Kozim Rynku znajduje się trochę na obrzeżach wsi z czym mamy niewielki problem ale dzięki wskazówkom pani sprzedawczyni z najpiękniejszej wsi województwa opolskiego 2002 roku w konkursie Urzędu Marszałkowskiego docieramy na miejsce.

Po drodze mijamy miejscowość Jesiona w której znajduje się kościół parafialny a w nim średniowieczna polichromia o treści pasyjnej z lat 1370-80, zachowana na ścianach dawnego prezbiterium, z Ukrzyżowaniem i Sądem Ostatecznym.

Ponownie przekraczamy wiaduktem autostradę A4 w miejscowości Zakrzów. Potem już niedaleko do Gogolina, w którym robimy obowiązkowe zdjęcie przy pomniku Karolinki i Karliczka, bohaterów słynnej piosenki śląskiej.

Osiągamy pierwsze zabudowania miasta Krapkowice. To stąd pochodzi Miss Polski 2005 Malwina Ratajczak !!! Baza nasza znajduję się przy miejskiej hali sportowej przy nieczynnej linii kolejowej na terenie historycznej dzielnicy Otmęt. Gród powstał u zbiegu dwóch rzek: Odry i Osłobogi, na trasie szlaku bursztynowego łączącego cesarstwo Rzymskie z Morzem Bałtyckim. Razem z Otmętem tworzy w późniejszym okresie jednostkę administracyjną. Pierwsza pisana wzmianka o mieście pochodzi z 1275 r. jest to jednocześnie początek miejskiej historii. Całość zabudowy miasta z rynkiem, zamkiem, ratuszem i kościołem otaczał mur obronny z 4 bramami wjazdowymi. Od najdawniejszych czasów historia miasta związana była z Odrą oraz przeprawą tu się znajdującą. Na początku XX w. miasto intensywniej się rozwija powstaje fabryka celulozy i papieru oraz zakłady obuwnicze "Bata".

Po rozlokowaniu się i zjedzeniu obiadu ruszamy na podbój zasługujących miejsc. Jako pierwsze to Zamek otmęcki powstał prawdopodobnie już w XII wieku. Istnienie w tym miejscu wcześniej jakiegoś zamku jest prawdopodobne z uwagi na szczególną lokalizację wzniesienia i jego naturalny charakter obronny. Najstarsze jego mury pochodzą z XVI wieku. Pożyczka udzielona cesarzowi Ferdynadowi spowodowała przejście Krapkowic i Górażdży w posiadanie Joachima Buchty, właściciela Otmętu. W 1723 roku wieża zamkowa zostaje sprzedana miejscowemu kościołowi. Kolejni właściciele stają się posiadaczami dóbr otmęckich do roku 1930, kiedy to hrabia Spondek sprzedał je Tomaszowi Bacie, właścicielowi wybudowanego na tym terenie zakładu obuwniczego. Zamek otmęcki stanowi aktualnie ruinę.

Kolejna atrakcja to kościół św. Mikołaja - pochodzi z XIV wieku wzmiankowany w 1330 roku - posiada budowę romańską z później dokonanymi zmianami. W 1401 roku dobudowano do kościoła kaplicę zwaną różańcową, a w 1425 roku drugą kaplicę - św. Anny. W XIV wieku w mieście przeważali protestanci, kościół i duchowni byli także tego wyznania. Kościół rozbudowują Redernowie. W początkach XVII wieku usunięto duchownych protestanckich, a sprowadzono na ich miejsce katolickich, chociaż w mieście nadal dominowali protestanci. W 1722 roku kościół wraz z miastem spłonął.

Kościół pod wezwaniem Najświętszej Panny Marii w Otmęcie wzmiankowany jest w 1223roku. Przed nim istniał w XIV wieku kościół gotycki. W 1302 roku znalazł się pod patronatem oo. Cystersów z Jemielnicy. W 1723 roku zakupiono dla potrzeb kościoła wieżę zamkową. W 1902 roku powiększono kościół przez zniesienie prezbiterium. W 1945 roku został spalony. Kościół otoczony jest murem kamiennym wzniesionym na przełomie XVI i XVII wieku.

Po drodze mijamy mury miejskie wzmiankowane już w 1384 i 1418 roku. W 1829 zburzono bramę Odrzańską, w 1838 roku bramę Górną. W latach 1840-1860 następuje niwelacja fosy miejskiej oraz rozbiórka bram Kozielskiej i Opolskiej. Około 1895 roku wyburzono znaczną część murów. Z obwarowań zachowały się do czasów współczesnych: wieża bramy górnej (baszta na zdjęciu powyżej), część murów na ulicy basztowej, fragment muru w północno-wschodnim narożniku miasta oraz obniżony ciąg murów w części południowo-zachodniej. Mury wzniesiono zapewne w XIV wieku, wielokrotnie były przekształcane i odnawiane, a wzniesiono je z kamienia łamanego.

I jako ostatni budynek gospodarczy należący do zabudowań plebanii. Z końca XIX wieku. Od ulicy zachowana fasada barokowa, w znacznej mierze zrekonstruowana, piętrowa, dwuosiowa, zwieńczona szczytem z esownicowymi spływami.

Sporo wrażeń jak na czwarty dzień ... odprawa, ognisko i przysłuchiwanie się śpiewom kolegów i koleżanek. Warunki turystyczne powyżej standardu.

Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka rowerowa 2024-04-06
XX Rozpoczęcie Sezonu Rowerowego KTP ,,Bąbelki"
Gdańsk Kiełpinek - Rębiechowo - Pępowo - Żukowo - Kobysewo - Grzybno - Łapalice - Chmielno (nocleg) - Kosy - Kartuzy - Dzierżążno - Rezerwat Jar Raduni - Babi Dół - Przyjaźń - Sulmin - Otomin - Gdańsk Kiełpinek ~ 83 km

Wycieczka piesza 2024-04-20
Kaszubski Park Krajobrazowy
Kamienica Królewska-Szczelina Lechicka-Groty Mirachowskie-Diabelski Kamień-Strzepcz ~ 18 km

Wycieczka inna / towarzyska
2024-04-30
Wystawa fotograficzna
Gdańsk- Przymorze ~ 1 km

  

  



BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki